۴ کمپین تبلیغاتی موفق کوکاکولا

۴ کمپین تبلیغاتی موفق کوکاکولا
  • 2023/01/16
  • احمدرضا ایرانی
  • 0

نوشیدنی کوکاکولا در اواخر قرن نوزدهم ابتدا به عنوان یک دارو اختراع شد اما پس از گذشت ۱۳۶ سال از تولدش، تبدیل به یکی محبوب ترین نوشیدنی‌های بدون ‌الکل در سراسر دنیا شده و از بزرگترین‌های صنعت غذایی و نوشیدنی شده‌ است.

این برند در طول تاریخ فعالیت خود موفقیت‌ها و تحولات زیادی را تجربه کرده است؛ کوکاکولا از فروختن ۹ نوشیدنی در روز در شهر آتلانتای آمریکا به فروختن روزانه ۱.۹ میلیارد نوشیدنی در بیش از ۲۰۰ کشور مختلف در سراسر جهان رسیده است و این موفقیت را جدا از محصولی که ارائه می‌دهد مدیون برندسازی و  و فعالیت‌های تبلیغاتی‌اش است.

در ادامه ۴ کمپین موفق تبلیغاتی کوکاکولا را برای شما به مختصر شرح داده ایم:

holidays are coming

کمپین ‘Holidays are coming’

صدای زنگ ناقوس کریسمس که از یک کامیون بزرگ قرمز رنگ کارخانه کوکاکولا شنیده ‌می‌شود، از سال ۱۹۹۵ با آغاز این کمپین تبدیل به نمادی مدرن از کریسمس برای مردم کشورهای غربی شده است. کوکاکولا برای کمپین‌ها و تبلیغات خود همیشه از مناسبت‌های مختلف برای تبلیغ محصولات خود استفاده می‌کرده است اما این کمپین تا به امروز از موفق‌ترین کمیپن‌های این دسته برای این برند محسوب می‌شوند. این کمپین به اندازه‌ی تاثیرگذار بوده است که برای بسیاری از مصرف کنندگان این محصول تبدیل به نمادی از تعطیلات کریسمس شده است.

polar bowl coca cola

کمپین The Polar Bowl

خرس‌های قطبی کوکاکولا یک نماد تکرارشونده در کمپین‌های تبلیغاتی این برند از سال ۱۹۹۳ بوده‌اند، اما در سال ۲۰۱۲ تبدیل به یک وسیله‌ی قدرتمند برای نوآوری‌های تبلیغاتی این شرکت شدند. در تبلیغات میان نیمه‌ی سوپربال۲۰۱۲ (‌که از پر بیننده‌ترین برنامه‌های زنده‌ی تلیویزون آمریکا در طی سال است) تیم مارکتینگ کوکاکولا فقط به یک تبلیغ میان برنامه‌ای قانع نبودند؛ پای این خرس‌های قطبی را به بستر مجازی هم باز کردند. این تبلیغ میان‌برنامه‌ای با نشان دادن تعدادی خرس قطبی که برنامه‌ی سوپربال را تماشا می‌کنند، زیرنویس آدرس URL وب‌سایتwww.CokePolarBowl.com را نیز به مخاطبان معرفی می‌کرد که تماشاگران می‌توانستند با رفتن به این وب‌سیات واکنش‌ نشان‌ خرس‌ها نسبت به این مسابقه را در زمان واقعی تماشا کنند.

علاوه بر این اکانت توئیتر این برند هم در آن روز توسط این خرس‌ها اداره می‌شد.

Coke factory coca cola

کمپین ‘Coke Factory’

این تبلیغ شیوه‌ی متفاوتی را نسبت به دیگر تبلیغات کوکاکولا پیش گرفت، با استفاده از یک تبلیغ انیمیشنی نسبتاً طولانی. با این حال این تبلیغ به برند اجازه داد تا با نشان دادن داخل یک دستگاه وندینگ کوکاکولا و موجوداتی عجیب‌وغریب که وظیفه‌اشان تهیه‌ی یک قوطی کوکاکولا بود، سمتی جدید از  پتانسیل خلاق برند خود را کشف کند.

Share a coke

کمپین   ‘Share a Coke’

این کمپین اولین بار در کشور استرالیا با هدف افزایش آگاهی از برند در بین جوانان اجرا شد، اما پس از مدتی اسلوگان این کمپین تبدیل به یکی از نماد‌های شناساندن برند در سطح جهانی شد. اسلوگان این کمپین ریشه در یکی از هویت‌های اصلی برند داشت و آن چیزی جز دوستی و نزدیک کردن افراد به یکدیگر نبود.

این کمپین با قراردادن نام‌های محبوب استرالیایی بر روی بسته‌بندی‌های کوکاکولا به‌جای نام برند، فروش و زبان‌زد شدن در اجتماع را هدف خود قرار داد و موفقیت بسیار خوبی برای این شرکت رقم زد. موفقیت این کمپین به انداز‌ه‌ای بود که پس از استرالیا در دیگر کشورها نیز به همین شکل و شیوه اجرا شد.

پیام اصلی این کمپین تا اندازه‌ای تاثیرگذار بود که این شرکت به نوآوری‌هایی برای طراحی بسته‌بندی‌های جدید روی‌ آورد، این بسته بندی‌‌ها به شکلی بودند که برای باز کردن یک بطری کوکا، می‌شد از یک بطری دیگر نیز استفاده کرد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *