پدر تبلیغات نوین |‌ دیوید اوگیلوی | David Ogilvy

پدر تبلیغات نوین |‌ دیوید اوگیلوی | David Ogilvy
  • 2023/01/31
  • احمدرضا ایرانی
  • 1

دیوید اوگیلوی (۱۹۱۱-۱۹۹۹) تبلیغات‌چی خلاق و نوآور بریتیانی بود که به خلاقیت و افکار نوینش بسیار شهرت داشت. او همچنین مفهوم تصویر برند (Brand Image) را به دنیای تبلیغات معرفی کرد. اگیلوی با قرار دادن ارزش‌های فکری‌اش در پایه و اساس آژانس تبلیغاتی بسیار موفق خود، Ogilvy  را بنیانگذاری کرد. حتی پس از بازنشسته شدن و درگذشت او آژانس Ogilvy هنوز از تأثیرگذارترین و موفق‌ترین آژانس‌های تبلیغاتی دنیا است.

اگیلوی فعالیت تبلیغاتی آژانس خود را با سرمایه‌ی بسیار اندکی آغاز نمود اما خلاقیت او به همراه شهودی که داشت در ادامه‌ی مسیر حرفه‌ایش موفقیت زیادی را رقم زد. با این تفکر کن پروسه‌ی تبلیغات این است که به فروش یک محصول بیانجامد و با این کار با شناخت کامل مخاطب همراه باشد از دلایل اصلی موفقیت آژانس اوگیلوی بود. او استانداردهای بسیار سطح بالایی برای خود و کسانی که برای او کار می‌کردند قرار میداد تا این باور را که بهترین راه برای جذب مشتری جدید را این می‌دانست که بهترین کار را برای مشتریان کنونی خود انجام دهد. او همچنین باور داشت که بهتر است اصلاً تبلیغی منتشر نشود اگر قرار است با یک متن و تصویر ضعیف همراه باشد.

میراث اگیلوی فقط به یک آژانس تبلیغاتی محدود نمی‌شود، در طول زندگی حرفه‌ای خود او کتاب‌های زیادی نوشت و تاثیر زیادی بر روی افرادی که در این صنعت فعالیت می‌کنند داشته باشد.

داستان دیوید اگیلوی

او در وست هورسلی انگلستان به دنیا آمد و پدرش ایرلندی بود که در حوزه‌ی امور مالی تحصیل کرده بود. او در ۱۳ سالگی در کالج ادینبورگ تحصیل می‌کرد و پس از اتمام تحصیلش توانست از کالج کرایست چرچ دانشگاه آکسفورد در رشته‌ی تاریخ بورسیه کسب کند. اگیلوی اگر نمی‌توانست بورسیه‌ی خود را کسب نمی‌توانست پای خود را به دانشگاه باز کند زیرا کسب‌وکار پدرش تحت تاثیر رکود بزرگ مالی ۱۹۲۹ قرار گرفته بود. با این حال تحصیل او ناموفق بود و درس را ناتمام رها کرد و  به پاریس مهاجرت کرد تا در هتل مجستیک به عنوان یک آشپز کار کند.

پس از یک سال فعالیت به عنوان آشپز، باز به انگلستان بازگشت و شروع به فروش خانه به خانه‌ی اجاق گاز‌هایAga کرد. با موفقیت خوبی که در اینکار کسب کرد، کارفرمای او از اگیلوی خواست تا یک راهنمای فروش برای دیگر همکاران خود بنویسد تا آنها هم بتوانند فروش خود را مانند او افزایش دهند. سی سال پس از نوشتن آن راهنما، هنوز توسط ادیتورهای مجله‌ی فورچن خوانده می‌شد. آنها از این نوشته به عنوان بهترین راهنما برای فروش یک محصول یاد می‌کردند.

برادر او فرانس اوگیلوی که برای آژانس تبلیغاتی مَثر و کرُوثر در لندن کار می‌کرد،‌ راهنمای نوشته شده توسط او را به مدیران خود نشان داد و آنها موقعیت یک اکانت را برای دیوید به او پیشنهاد دادند.

تنها پس از گذشت چند ماه آگیولی کاری کرد آینده‌ی آژانس را برای همیشه تغییر داد. مردی فقط با ۵۰۰ دلار سرمایه برای تبلیغات افتتاحیه‌ی هتل جدیدش وارد آژانس شد، به این دلیل که سرمایه‌ی او برای تبلیغات گسترده نظیر تبلیغات تلویزیونی کم بود او را به فرد تازه کار، دیوید اگیولی معرفی کردند. اگیولی با پانصد دلار آن فرد تا جایی که توانست کارت پستال تهیه کرد و برای تمام افرادی که در ان محله زندگی می‌کردند دعوتنامه فرستاد. هتل یک افتتاحیه شلوغ و به یاد ماندنی را تجربه کرد. اینجا زمانی بود که اثر گذاری بازاریابی مستقیم را به خوبی حس کرده بود و بعدها از این شیوه به عنوان یک صلاح مخفی در تبلیغات یاد می‌کرد.

در سال ۱۹۳۸ به ایالات متحده آمریکا مهاجرت کرد برای موسسه گلوپ که تخصصش در آنالیز مخاطبان بود شروع به کار کرد. گلوپ تاثیر زیادی برای اگیلوی گذاشت و باعث شد او تکنیک‌ها و شیوه‌های جدیدی از تحقیق و آنالیز را بیاموزد.

در حین چنگ جهانی دوم او با سازمان اطلاعاتی در سفارت انگلستان داخل واشنگتن کار می‌کرد و به عنوان فردی که رفتارشناسی و انسان شناسی را به خوبی می‌دانست با راهکار‌های دیپلماسی فعالیت خود را پیش می‌گرفت.

پس از پایان جنگ جهانی اگیولی و خانواده‌اش مزرعه‌ای در پنسیلوانیا خریداری کردند و تا چند سال میان آمیش‌ها زندگی آرامی داشتند، اما این زندگی برای او کافی نبود و او و خانواده‌اش در سال ۱۹۴۸ به نیویورک مهاجرت کردند.

در همان سال او در نیویورک آژانس تبلیغاتی معروف Ogivly & Mather را بنیانگذاری کرد. از همان ابتدا او روشی نوین را در فعالیت‌های تبلیغاتی آژانس خود پیاده نمود، به طوری که کیفیت و کلاس کاری او برای مشتریانش از اهمیت بسیار بالایی داشت و با دیگر رقبای خود متفاوت بود. شعار او در اوایل سالهای فعالیتش این بود که« فقط بیزنس درجه اول، با پرداختی درجه اول»

David Ogivly

پس از سه دهه فعالیت با موفقیت‌های گوناگون در سال ۱۹۷۳ او به عنوان مدیرعامل بازنشسته شد و به فرانسه رفت تا با همسر سوم خود زندگی کند. دورادور با فعالیت‌های شرکت در ارتباط بود اما مستقیما نظارتی نداشت.

پس از گذشت هفت سال باز دوری از کار را تاب نیاورد و به عنوان مدیرعامل در ۱۹۸۰ فعالیت خود را دوباره آغاز نمود.

او موفقیت‌های زیادی را در طول زندگی خود کسب کرد و حتی از طرف امپراطوری انگلستان از او به عنوان فرد برجسته نیز تقدیر شد. و در سال ۱۹۷۷  نام او در Hall of Fame آمریکا قرار گرفت.

اما شرکت آگیلوی بزرگترین دست‌اورد این شخصیت محسوب می‌شود. این شرکت که بر پایه اصول کاری او بر پا شد بود، که هدف تبلیغات فقط فروش است و موفقیت این فروش به اطلاعات راجع به مخاطبان آن بستگی دارد.

فعالیت حرفه‌ای او با کمپین‌های بسیار موثر و قدرتمندی آغاز شد و همین کمپین‌ها او را به شهرت جهانی در صنعت تبلیغات رساند. او همچنین مفهوم تصویر برند را نیز به دنیای تبلیغات معرفی نمود و در یکی از مصاحبه‌هایش با AAAA گفت: « هر تبلیغ باید کامل کننده‌ی یک سمبل باشد، که آن سمبل تصویر برند است.» اگیولی یک استاد در استفاده از تصاویر و تجربیات در کنار یکدیگر بود.

در سال ۲۰۰۴ مجله‌ی Adweek از مخاطبان خود پرسید که شخصیتی زنده یا مرده باعث شد شما حرفه‌ی تبلیغات را برای گذران زندگی خود انتخاب کنید،: آگیولی در این لیست نفر اول شد.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *