الزامات تهیه‌ی یک پادکست، به همراه چک لیست

الزامات تهیه‌ی یک پادکست، به همراه چک لیست
  • 2023/04/18
  • ایران مارکام
  • 0

پادکست‌ها فایل‌های صوتی چند قسمتی هستند که موضوع خاصی را دنبال می‌کنند. در عصر حاضر، پادکست‌ها محبوبیت بسیار زیادی پیدا کرده‌اند. این محبوبیت زیاد باعث شده است سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه‌ی تولید پادکست‌ها انجام شود. این سرمایه‌گذاری و ارزش‌گذاری‌ها موجب شده تا این حرفه‌ی جذاب، روز به روز پیشرفت کند.

برای تهیه و تولید پادکست، مراحلی مشخص شده است. این مراحل به صورت چک لیست تولید پادکست، برای افرادی که می‌خواهند به‌تازگی به این حرفه وارد شوند، مناسب است. در ادامه‌ی مطلب، به این موارد می‌پردازیم.

چرا بهتر است پادکست تولید کنیم؟

در عصر ارتباطات، با گسترش تولید تلفن‌های همراه و همه‌گیری تکنولوژی، پادکست‌ها به‌عنوان راهکاری برای دور زدن شلوغی‌ها، خستگی‌ها و بی‌انگیزگی‌ها طراحی شدند. پادکست‌ها در زمینه‌های مختلف، برای همه‌ی اقشار مفید هستند. به احتمال زیاد شما هم در ترافیک، در خودرو یا در وسایل حمل‌ونقل عمومی، حس کرده‌اید که گوش‌دادن به موسیقی یا خواندن کتاب برایتان کافی نیست.

خواندن کتاب در شلوغی‌ها، کاری دشوار و حتی خسته‌کننده است. در سمت دیگر، گوش‌دادن به موسیقی، چیزی به شما اضافه نمی‌کند. اینجاست که پادکست‌ها خودنمایی می‌کنند. پادکست‌ها با وجود موضوعات مختلف و جذاب، هر آنچه نیاز داشته باشید را به صورت فایل‌های صوتی فراهم می‌کنند. این امر موجب شده است تا تمایل افراد به استفاده از پادکست‌ها، بیشتر از همیشه باشد.

در سمت تولیدکنندگان نیز تولید پادکست به نسبت سایر محتواها، دردسر کمتری دارد. افراد با داشتن حداقل امکانات، برنامه‌ریزی و داشتن خلاقیت، می‌توانند موفقیت‌های زیادی را در تولید پادکست کسب کنند. تولید یک پادکست مراحل مختلفی دارد. برای رسیدن به دستاوردهای مناسب در این زمینه، مراحل زیر به شما پیشنهاد می‌شوند.

مراحل تولید یک پادکست چه هستند؟ به همراه چک لیست تولید پادکست

تولید پادکست شامل مراحل مختلفی می‌شود. در ابتدا باید بدانید برای چه موضوعی پادکست می‌سازید. انتخاب موضوع مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش کار است. پس از انتخاب یک موضوع مشخص، متن مرتبط با موضوع خود را آماده می‌کنید. این مسیر برای هر یک از قسمت‌ها ممکن است تکرار شود. مراحل بعدی به صورت کلی به ترتیب زیر هستند:

1.      شنونده و مخاطب هدف خود را مشخص کنید

نوشتن سناریو، مشخص‌ کردن مخاطب و ایجاد یک پادکست قوی

با مشخص‌شدن مخاطب هدف، مسیرهای راضی نگه‌داشتن او مشخص می‌شود. به طور مثال برای پادکست‌های خبری، مخاطب همواره به دنبال جدیدترین اخبار، مهم‌ترین موضوعات روز و توضیحات کوتاه و کافی در رابطه با آن‌هاست. شناخت مخاطب و ویژگی‌های عمده و مشترک آن‌ها، مسیر تولید پادکست را هموار می‌کند.

2.      قالب پادکست مناسب خود را پیدا کنید

منظور از داشتن قالب، وجود یک شیوه‌ی مشخص در ضبط و انتشار پادکست‌هاست. به این ترتیب که شما با تعیین برخی استانداردهای ویژه برای پادکست خود، ویژگی یا ویژگی‌های مشترکی را در بین قسمت‌های پادکست ایجاد می‌کنید. این شیوه به شما کمک می‌کند تا با مخاطبان ارتباط بیشتری بگیرید.

3.      طول پادکست خود را تعیین کنید

میانگین پادکست‌های پرطرفدار آمریکایی، 20 تا 25 دقیقه است. با تعیین یک استاندارد مشخص برای مدت‌زمان پادکست‌ها، شور و علاقه‌ی بیشتری به مخاطبان تقدیم کنید.

4.      اسم مناسبی روی پادکست خود بگذارید

داشتن یک اسم ویژه و بامفهوم، به تشخیص بیشتر هدف پادکست، کیفیت کار، حرفه‌ای بودن و همچنین مخاطبان هدف کمک می‌کند. در پادکست‌ها، اسم قابل‌جست‌وجو، مهم‌ترین بخش کار برای پیداشدن پادکست در بین سایر رقباست.

پادکست‌ های چندنفره با هدف پرسش و پاسخ

5.      بخش نامه یا سوالات مرتبط با مصاحبه‌ی پادکست را از قبل انتخاب کنید

پادکست بدون داشتن مسیر مشخص، موفق نمی‌شود. برای ضبط یک پادکست تک‌نفره، نیاز دارید تا یک نقشه‌ی مسیر داشته باشید. این نقشه‌ی مسیر به شما کمک می‌کند تا بدانید چه جملاتی را بگویید و انسجام پادکست را حفظ کنید.

در مورد پادکست‌های مصاحبه‌محور، دانستن سوالات و پرسیدن به‌موقع آن‌ها، مسیر مصاحبه را در حالت استاندارد و با زمان محدود نگه می‌دارد. اگر قبل از مصاحبه از شخص موردنظر درخواست کنید که قواعد و مبنای پادکست را رعایت کند، حس و تجربه‌ی بهتری به مخاطبان شما می‌دهد.

6.      فضای تولید پادکست خود را تنظیم کنید

هر تولیدکننده‌ی پادکست به مکانی مناسب برای ضبط پادکست‌های خود نیاز دارد. داشتن مکان مشخص به او کمک می‌کند تا ضمن برقراری آرامش خود، تجهیزات لازم برای ضبط پادکست را تامین کند. در ابتدای مسیر تولید پادکست، تجهیزاتی برای ضبط، ادیت و انتشار پادکست‌ها لازم است. این تجهیزات می‌توانند در ارزان‌ترین قیمت ممکن و با حداقل امکانات باشند یا در صورت وجود شرایط مالی مناسب، تجهیزات استانداردتری برای تولید محتوا تهیه شود.

7.      پادکست خود را ضبط کنید

پس از تکمیل شرایط اولیه، تامین تجهیزات و داشتن برنامه برای ضبط پادکست، می‌توانید شروع به ضبط پادکست کنید. در این مرحله لازم است نرم‌افزاری برای ضبط پادکست در نظر بگیرید. این کار برای آن است که صدای شما با بالاترین کیفیت ممکن ضبط شود و آماده‌ی اصلاح باشد.

8.      پادکست خود را بازبینی و اصلاح کنید

پس از ضبط پادکست خود، نیاز دارید تا بخش‌های اضافی، مکث‌ها، صداهای اضافی، نویزها، بخش‌های اشتباه، صداهای خیلی بلند و خیلی کوتاه و در مجموع همه‌ی ناهنجاری‌ها را اصلاح کنید. وجود ناهنجاری یا صداهای اضافی در پادکست، می‌تواند اعتبار مجموعه‌ی تولیدی را به خطر بیندازد. در صورتی که مشکلات پادکست با تنظیم حرفه‌ای برطرف نشوند، ممکن است مخاطبان را دلسرد کنند.

انتشار پادکست در پلتفرم‌های مرتبط

9.      پادکست خود را منتشر کنید

پس از تکمیل بررسی فایل صوتی، نیاز است پادکست خود را در یکی از پلتفرم‌های موجود بارگذاری کنید. توجه داشته باشید که پلتفرم انتخابی می‌بایست درصد مناسبی از مخاطبان شما را پوشش دهد. مثلا فرستادن پادکست فارسی در پلتفرم‌های کشور چین، نمی‌تواند نتیجه‌ای برای تولیدکننده به همراه داشته باشد.

10.  پادکست خود را تبلیغ کنید و مخاطبانتان را افزایش دهید

انتشار پادکست مرحله‌ی آخر تولید پادکست نیست، بلکه مرحله‌ی نهایی معرفی پادکست به مخاطبان است. در این مرحله باید پادکست خود را تبلیغ کرده و برای آن مخاطب جمع کنید. تبلیغ پادکست در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغ کلیکی، بهینه‌سازی سئو، ایجاد وبسایت و حتی تبلیغات حضوری، می‌توانند راهکارهای موثری برای افزایش مخاطبان شما باشند.

حداقل وسایل موردنیاز برای تولید پادکست

مهم‌ترین وسایل مناسب برای تولید پادکست به شرح زیر هستند:

1.      میکروفون

انواع مختلفی از میکروفون در بازار موجود است، در زیر مهم‌ترین آن‌ها را دسته‌بندی‌ می‌کنیم:

میکروفون‌هایی با پورت USB

میکروفون‌های جدید به‌طور غالب از پورت USB برای انتقال صدا استفاده می‌کنند. این پورت کیفیت صدا را حفظ کرده و به نسبت سایر پورت‌ها، هزینه‌ی کمتری دارد. اگر شما از یک کارت صدای مناسب هم استفاده کنید، کیفیت صدای ضبط‌شده در بالاترین سطح ممکن قرار می‌گیرد.

این میکروفون‌ها در بازه‌ی قیمتی مناسب یعنی بین 40 تا 200 دلار قرار دارند. مدل‌های مختلف آن‌ها در بیشتر فروشگاه‌های اینترنتی یافت می‌شود.

 

میکروفون داینامیک

میکروفون‌ های داینامیک برای تولید پادکست

میکروفون‌های داینامیک یا ثابت، محبوب‌ترین میکروفون‌ها برای مجموعه‌های قوی‌تر هستند. این میکروفون‌ها به کمک ساختار خود، مقدار بسیار کمتری نویز دریافت می‌کنند. این امر به ضبط صداهای شفاف‌تر، حرفه‌ای‌تر و قوی‌تر کمک می‌کند. در صورتی که بتوانید در ابتدای کار از یک میکروفون داینامیک مناسب استفاده کنید، کیفیت صدای بسیار بالاتری خواهید داشت.

اما بازه‌ی قیمتی این میکروفون‌ها بالاتر از بقیه است. به هر حال شما با هزینه‌ی بیشتر، کیفیت بالاتری را در پادکست‌های خود ایجاد می‌کنید. این میکروفون‌ها از حدود 50 تا 600 دلار در بازار موجود هستند.

هدست‌های بازی

یکی از ارزان‌ترین و ساده‌ترین راه‌ها برای ضبط صدا، استفاده از هدست‌های بازی است. میکروفون‌های این هدست‌ها کیفیت لازم را ندارند؛ اما برای افرادی که نمی‌توانند زیاد هزینه کنند، گزینه‌ی بسیار مطلوبی هستند. این هدست‌ها با داشتن دو پخش‌کننده، امکان استفاده از اطلاعات صوتی پس‌زمینه را نیز برای شخص ارائه‌دهنده‌ی پادکست ایجاد می‌کنند.

این هدست‌ها در بازار، در بازه‌ی قیمتی حدود 20 تا 100 دلار، در شکل‌ها و با ویژگی‌های مختلف موجودند.

میکروفون یقه‌ای

میکروفون‌های یقه‌ای، مدل‌های بسیار محبوب برای یوتیوبرها، برنامه‌های تلویزیونی یا نمایش‌های ویدیویی هستند. این میکروفون‌ها با اتصال به شخص موردنظر، صدای باکیفیتی را ضبط می‌کنند. به کمک میکروفون‌های یقه‌ای باکیفیت، می‌توان صدای بسیار مناسبی را دریافت کرد.

میکروفون‌های یقه‌ای در بازه‌ی قیمتی متوسط قرار می‌گیرند. خرید این میکروفون‌ها به‌صرفه بوده و استفاده از آن‌ها ساده‌تر است. این میکروفون‌ها حدود 30 تا 200 دلار قیمت دارند.

2.      تجهیزات ضبط و نگهداری فایل صوتی

برای ضبط و نگهداری فایل‌های صوتی، نیازمند یک کامپیوتر شخصی یا لپ‌تاپ هستید. شما می‌توانید به صورت زنده اقدام به ضبط صدا کنید یا پس از ضبط و تولید پادکست، فایل مربوطه را به کامپیوتر منتقل کرده و آن را برای اصلاح آماده سازید.

علاوه بر این‌ها، داشتن یک کامپیوتر برای نگهداری فایل‌های صوتی امری ضروری است. همچنین، به کمک کامپیوتر می‌توانید فایل‌های پادکست تولیدشده را در پلتفرم‌های مختلف به اشتراک بگذارید.

3.      نرم‌افزار برای اصلاح پادکست

بازبینی پادکست از مراحل تولید پادکست

فایل‌های صوتی آماده‌شده، نیازمند بازبینی و اصلاح هستند. این بازبینی و اصلاح به کمک نرم‌افزارهای ویژه‌ی تولید پادکست انجام می‌شود. این نرم‌افزارها در مدل‌های مختلف و با قابلیت‌های بی‌شمار در دسترس افراد قرار دارند. شما پس از تهیه‌ی هر یک از نرم‌افزارهای مرتبط، نیاز دارید تا آموزش‌های مربوط به اصلاح پادکست را ببینید.

یکی از بهترین نرم‌افزارهای اصلاح فایل‌های صوتی، نرم‌افزار Adobe Audition است. این نرم‌افزار از کامل‌ترین و محبوب‌ترین نرم‌افزارهای موجود برای تولید پادکست‌های حرفه‌ای است. شما پس از تهیه‌ی لایسنس قانونی این نرم‌افزار، می‌توانید دوره‌های آموزشی آن را در وبسایت Adobe یا در یوتیوب مشاهده کنید.

جمع‌بندی

پادکست‌ها به بخش جدایی‌ناپذیری از زندگی افراد تبدیل شده‌اند. همه‌روزه افراد بسیار زیادی پادکست‌های تولیدشده را به صورت رایگان، اشتراکی، پولی و یا به صورت اسپانسری تهیه می‌کنند. تولیدکنندگان پادکست هم از این مسیر، درآمد خوبی به دست می‌آورند. تولید پادکست، مراحل مشخصی دارد. به کمک چک لیست تولید پادکست و ایجاد خلاقیت در تهیه‌ی آن، می‌توانید پادکست‌های خوبی بسازید.

 

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *